Brno 2.dio
Boravak u Brnu nastavljamo jednako intenzivno. Zbog naše velike želje, prijatelj nas vozi na Automotodrom Brno. To je poznata staza gdje se između ostalog vozi Moto Gp, pa smo ju svakako htjeli vidjeti. Nažalost, netko je zakupio stazu pa nismo mogli unutra, ali i izvan samog kompleksa staza se može lijepo vidjeti. Nakon par fotki vraćamo se u Brno.
Posjet Brnu nije potpun bez posjete Špilberku, poznatom dvorcu iznad grada. To je dvorac koji datira iz 13. stoljeća, a izgradio ga je kralj Otakar II. Ipak, najpoznatija funkcija mu je malo manje kraljevska, naime, u vrijeme Austrougarske služio je kao zatvor, a tamnice su danas otvorene za turističke posjete. Nakon toga muzej je služio za vojne potrebe, a danas je muzej grada Brna.
Prema planu slijedio je posjet Petrovu, tj. Katedrali Sv. Petra i Pavla. Ova katedrala važan je kulturni spomenik te datira iz 11. i 12. stoljeća. Nad cijelim gradom dominiraju njena dva tornja, visoka 84 m. Interijer je uglavnom barokni. Ne treba posebno napominjati kako je s tornjeva prekrasan panoramski pogled na cijelo Brno, što zbilja vrijedi vidjeti.
Nakon toga malo drukčija priča. Posjetili smo jako zanimljivi spomenik – bunker 10-Z. Radi se zapravo o nuklearnom skloništu iz komunističkog doba. Za bunker se dugo nije smjelo znati, a danas, suprotno tome, bunker je otvoren za javnost i jako ga je zanimljivo posjetiti. Unutra možete vidjeti puno predmeta iz tog doba te razne fotografije, videe i slično. Što je možda najbolje od svega, sve predmete možete dotaknuti, pogledati i slikati se s njima. Zanimljivo, zar ne?
Tu već nastupa glad, pa odlazimo na ručak u restoran U Třech Čertů. Opet uživamo u češkim specijalitetima i pivu, kako bi lakše nastavili obilazak ovog zanimljivog grada.
Iduća postaja jednako je neobična, u najmanju ruku. Riječ je o kapucinskoj kripti gotovo u centru grada. Tu možete vidjeti prave pravcate – mumije! Kapucini su pokapani vrlo skromno. Tijelo se položilo na zemlju s ciglom ili kamenom pod glavom, bez nadgrobnog kamena. Ono što je zapravo najzanimljivije je to što je zbog posebnog sistema ventilacije došlo do prirodne mumifikacije, pa danas još uvijek tamo leže prilično ‘očuvana’ tijela. Tu je i tijelo baruna Franje Trenka, koji je 1749. preminuo u zatvoru u Špilberku. Zanimljivost je da mu je odvojen jedan prst, kojeg je navodno otkinuo jedan posjetitelj kripte.
Nakon toga rastajemo se od prijatelja, te ostajemo na festivalu piva na Zelnem Trhu. Kupujemo čaše za uspomenu i uživamo u craft pivu Duck & Dog. Svidio mi se koncept tog festivala. Pivo dobijete u staklenoj čaši za koju platite kauciju, koju vam vrate nakon što čašu vratite čistu, a možete ju oprati u posebnim posudama za pranje. Nekako sumnjam da bi taj koncept funkcionirao kod nas.
Nakon festivala i kratke šetnje vlakom odlazimo do smještaja. Ne sjećam se cijene karte, ali je izrazito povoljna (u Brnu dobijete studentski popust na sve bez obzira na to što studirate u Hrvatskoj). Vlakom odlazimo do odredišta pa na večeru, a onda na zasluženi odmor. Još jedan predivan dan u Brnu!